Silverthorn Nike Tip-Off Classic Official Draw
Sponsored By: Nike, NBA Canada, and Gatorade
POOL A:
Central Peel 2-1
Father Redmond 1-2
Western Tech 0-3
Central Toronto Academy 3-0
POOL B:
Silverthorn 3-0
Weston 2-1
W.L Mackenzie 1-2
Woodbridge College 0-3
POOL C:
St Marcellinus 1-2
St Marguerite D'Youville 2-1
Georgetown 0-3
Metro Prep 3-0
POOL D:
St Edmund Campion 2-1
Richview 0-3
Crescent 3-0
Brampton Centennial 1-2
Thursday November 2nd - Pool A and Pool B
W.L Mackenzie 63 (Vernon Diwa 16) Silverthorn 77 (Nathan Hylton 25)
Central Peel 62 (T.J Nelson King 22) Father Redmond 46 (Tatenda Munemo 19)
Weston 61 (Frank Gyamfi 30) W.L Mackenzie 45 (Jack Sufincincia 21)
Central Toronto Academy 93 (K. Otoo 33) Western Tech 45 (Mitchell W 12)
Woodbridge College 43 (Jahwuan Smith 28) Weston 96 (Frank Gyamfi 23)
Western Tech 56 (Jordan P 16) Central Peel 73 (TJ Nelson King 31)
W.L Mackenzie 84 (Jack Sufincincia 24) Woodbridge College 74 (Jahwuan Smith 40)
Father Redmond 27 (Tatenda Munemo 10) Central Toronto Academy 71 (K Otoo 18)
Silverthorn 67 (Nathan Hylton 30) Weston 62 (Frank Gyamfi 28)
Friday November 3rd - Pool C and Pool D
Brampton Centennial 67 (Dejon Sanders 25) Richview 57 (R Williams 22)
Georgetown 44 (Kian Durno 10) Metro Prep 60 ( Mike Demagus 20)
St Edmund Campion 63 (Kobe Elvis 15) Brampton Centennial 61 (Jerome Brown 14)
St Marcellinus 57 (Caleb Houstan 16) St Marguerite D'Youville 60 (Jalen Roberts 21)
Richview 64 (Reggie Williams 25) St Edmund Campion 68 (Kobe Elvis 25)
Metro Prep 76 (Mike Demás 19) St Marcellinus 55 (Caleb Houstan 18)
Brampton Centennial 68 (Tajay Williams 20) Crescent 70 (J Augousti 31)
St Marguerite D'Youville 65 (Alvin Onabolu 10) Georgetown 42 (Dom Walker 12)
Crescent 71 (J Augusti 23) St Edmund Campion 69 (Kobe Elvis 20)
Saturday November 4th - All Teams Play
Woodbridge College 67 (Jahwuan Smith 42) Silverthorn 75 (Javon Cole 20)
Crescent 72 (Nana Owusa 22) Richview 60 (Reggie Williams 22)
Central Peel 53 (Tj King 16) Central Toronto Academy 87 (K Otoo 23)
Georgetown 51 (Dominic Walker 16) St Marcellinus 77 (Caleb Houstan 16)
Father Redmond 81 (Tatenda Munemo 39) Western Tech 68 (Tommy N 16)
St Marguerite D'Youville 44 (Shayan Haque 10) Metro Prep 64 (Mike Demagus 34)
Semifinals:
Silverthorn 50 (Nathan Hylton 25) Crescent 66 (Nana Owasu 25)
Central Toronto Academy 57 (K Otoo 23) Metro Prep 54 (Nathaniel Thomas 15)
Championship Final:
Crescent 42 ( John Augousti 14) Central Toronto Academy 46 (J Joseph 15)
Tournament All Stats:
Nathan Hylton- Silverthorn
John Augousti- Crescent
Mike Demagus- Metro Prep
K. Otoo - Central Toronto Academy
Tournament MVP :
J. Jospeh - Central Toronto Academy
Sponsored By: Nike, NBA Canada, and Gatorade
POOL A:
Central Peel 2-1
Father Redmond 1-2
Western Tech 0-3
Central Toronto Academy 3-0
POOL B:
Silverthorn 3-0
Weston 2-1
W.L Mackenzie 1-2
Woodbridge College 0-3
POOL C:
St Marcellinus 1-2
St Marguerite D'Youville 2-1
Georgetown 0-3
Metro Prep 3-0
POOL D:
St Edmund Campion 2-1
Richview 0-3
Crescent 3-0
Brampton Centennial 1-2
Thursday November 2nd - Pool A and Pool B
W.L Mackenzie 63 (Vernon Diwa 16) Silverthorn 77 (Nathan Hylton 25)
Central Peel 62 (T.J Nelson King 22) Father Redmond 46 (Tatenda Munemo 19)
Weston 61 (Frank Gyamfi 30) W.L Mackenzie 45 (Jack Sufincincia 21)
Central Toronto Academy 93 (K. Otoo 33) Western Tech 45 (Mitchell W 12)
Woodbridge College 43 (Jahwuan Smith 28) Weston 96 (Frank Gyamfi 23)
Western Tech 56 (Jordan P 16) Central Peel 73 (TJ Nelson King 31)
W.L Mackenzie 84 (Jack Sufincincia 24) Woodbridge College 74 (Jahwuan Smith 40)
Father Redmond 27 (Tatenda Munemo 10) Central Toronto Academy 71 (K Otoo 18)
Silverthorn 67 (Nathan Hylton 30) Weston 62 (Frank Gyamfi 28)
Friday November 3rd - Pool C and Pool D
Brampton Centennial 67 (Dejon Sanders 25) Richview 57 (R Williams 22)
Georgetown 44 (Kian Durno 10) Metro Prep 60 ( Mike Demagus 20)
St Edmund Campion 63 (Kobe Elvis 15) Brampton Centennial 61 (Jerome Brown 14)
St Marcellinus 57 (Caleb Houstan 16) St Marguerite D'Youville 60 (Jalen Roberts 21)
Richview 64 (Reggie Williams 25) St Edmund Campion 68 (Kobe Elvis 25)
Metro Prep 76 (Mike Demás 19) St Marcellinus 55 (Caleb Houstan 18)
Brampton Centennial 68 (Tajay Williams 20) Crescent 70 (J Augousti 31)
St Marguerite D'Youville 65 (Alvin Onabolu 10) Georgetown 42 (Dom Walker 12)
Crescent 71 (J Augusti 23) St Edmund Campion 69 (Kobe Elvis 20)
Saturday November 4th - All Teams Play
Woodbridge College 67 (Jahwuan Smith 42) Silverthorn 75 (Javon Cole 20)
Crescent 72 (Nana Owusa 22) Richview 60 (Reggie Williams 22)
Central Peel 53 (Tj King 16) Central Toronto Academy 87 (K Otoo 23)
Georgetown 51 (Dominic Walker 16) St Marcellinus 77 (Caleb Houstan 16)
Father Redmond 81 (Tatenda Munemo 39) Western Tech 68 (Tommy N 16)
St Marguerite D'Youville 44 (Shayan Haque 10) Metro Prep 64 (Mike Demagus 34)
Semifinals:
Silverthorn 50 (Nathan Hylton 25) Crescent 66 (Nana Owasu 25)
Central Toronto Academy 57 (K Otoo 23) Metro Prep 54 (Nathaniel Thomas 15)
Championship Final:
Crescent 42 ( John Augousti 14) Central Toronto Academy 46 (J Joseph 15)
Tournament All Stats:
Nathan Hylton- Silverthorn
John Augousti- Crescent
Mike Demagus- Metro Prep
K. Otoo - Central Toronto Academy
Tournament MVP :
J. Jospeh - Central Toronto Academy
Last edited by spartanbasketball on Sun Nov 05, 2017 12:45 am; edited 31 times in total