Tournament Preview
Friday, February 15 - Sunday, February 17, 2013.
Admission: Adults $5 (Day Pass) Students $3
This tournament features 16 great Prep, OBA and High School teams in Canada and the USA. It will be a fun and exciting tournament for the kids. Please come out and support a wonderful weekend of basketball.
Tournament Schedule
Pool 1
Alma Academy
Team Toronto (Triple Balance)
Athlete Institute
York Avengers
Pool 2
22Ft Academy
REDA Waterloo
Northern Kings
GTA Elite
Pool 3
Thornhill
Grassroots Academy
Metro Prep
Alma Academy 2
Pool 4
Markham
CIA Bounce
REDA Brampton
SJK
Friday, February 15, 2013 (Jean Vanier Scarborough)
Time - Location - Home Team - vs - Visitor
12:30pm - Jean Vanier - REDA Waterloo - vs - GTA Elite
2:15pm - Jean Vanier - Thornhill - vs - Metro
4:00pm - Jean Vanier - Markham - vs - REDA Brampton
5:45pm - Jean Vanier - CIA Bounce - vs - SJK
7:30pm - Jean Vanier - 22Ft Academy - vs - Northern Kings
6:15pm - West Hill - Alma Academy - vs - York Avengers
8:00pm - West Hill - Grassroots - vs - Alma Academy 2
8:00pm - Mother Teresa - Team Toronto 16 - vs - Athlete Institute
Saturday, February 16, 2013
Time - Location - Home Team - vs- Visitor Team
8:45am - Woodbridge - CIA Bounce - vs- Markham
9:15am - Francis Libermann - Metro Prep - vs- Alma Academy 2
10:30am - Woodbridge - SJK - vs- REDA Brampton
11:00am - Francis Libermann - York Avengers - vs- Team Toronto
11:30am - Jean Vanier - Athlete Institute - vs- Alma Academy
12:15pm - Woodbridge - 22Ft Academy - vs- GTA Elite
12:45pm - Francis Libermann - Metro Prep - vs- Grassroots
1:15pm - Jean Vanier Northern Kings - vs- REDA Waterloo
2:00pm - Woodbridge - Alma Academy 2 - vs- Thornhill
2:30pm - Francis Libermann - Athlete Institute - vs- York Avengers
3:00pm - Jean Vanier - CIA Bounce - vs- REDA Brampton
3:45pm - Woodbridge - Alma Academy - vs- Team Toronto
4:45pm - Jean Vanier - Thornhill - vs- Grassroots
5:30pm - Woodbridge - Markham - vs- SJK
6:30pm - Jean Vanier - 22Ft Academy - vs- REDA Waterloo
8:15pm - Jean Vanier - Northern Kings - vs- GTA Elite
Sunday, February 17, 2013
Time - Location Home Team vs Visitor Team
8:30am - Richmond Hill GM2 1st Place P4 vs 2nd Place P1
10:15am - Richmond Hill GM1 1st Place P1 vs 2nd Place P4
10:15am - Langstaff GM4 1st Place P2 vs 2nd Place P3
10:15am - Francis Libermann GM3 1st Place P3 vs 2nd Place P2
3:00pm - Langstaff GM1 Winner vs GM2 Winner
3:00pm - Francis Libermann GM3 Winner vs GM4 Winner
8:00pm - Francis Libermann Championship vs Championship
Teams and players to watch....
22Ft. Academy (Kentucky, USA): MiKyle McIntosh, Peter Rusic, Niels Bunschoten
Alma (Montreal, QUE): Nicky Desillen, Chris Boucher, Jay Fequiere
Thornhill (Thornhill, ON): Kassius Robertson, Marko Pirovic, Troy Reid-Knight, Kadeem Smithen
Markham (Markham, ON): Trae Bell-Haynes, Andrew Grant, Jamal Thomas, Reshaune Brown
Northern Kings (Toronto, ON): James Sylvester, Sammy Ayisi, Michael Peterkin
REDA Waterloo (Waterloo, ON): Kevin Burcy, Abendego Lufile, Connor Gilmore
SJK (Waterloo, ON): Adam Voll, Javon Masters
Grassroots (Toronto, ON): Dadrian Allen, Reece Brooks, Chevy Brown
Athlete Institute (Orangeville, ON): Gentry Thomas, Raheem Williams, Corey Kenning, Marcus Jones
Metro Prep (Toronto, ON): Shemar Anglin
CIA Bounce (Brampton, ON): Coming soon...
Team Toronto U16 - Triple Balance (Toronto, ON): Michael Provenzano, Russell Baker, Nick Morris, Ian Smart, Dwan Williams
GTA Elite (Woodbridge, ON): Karandeep Malhi, Andrew Animansah, Tefari Bailey
York Avengers (Markham, ON): Markus Hasse-Kollarits, Nabil Ibramin, Jonathan Munyakazi
REDA Brampton (Brampton, ON): Coming soon...
Friday, February 15 - Sunday, February 17, 2013.
Admission: Adults $5 (Day Pass) Students $3
This tournament features 16 great Prep, OBA and High School teams in Canada and the USA. It will be a fun and exciting tournament for the kids. Please come out and support a wonderful weekend of basketball.
Tournament Schedule
Pool 1
Alma Academy
Team Toronto (Triple Balance)
Athlete Institute
York Avengers
Pool 2
22Ft Academy
REDA Waterloo
Northern Kings
GTA Elite
Pool 3
Thornhill
Grassroots Academy
Metro Prep
Alma Academy 2
Pool 4
Markham
CIA Bounce
REDA Brampton
SJK
Friday, February 15, 2013 (Jean Vanier Scarborough)
Time - Location - Home Team - vs - Visitor
12:30pm - Jean Vanier - REDA Waterloo - vs - GTA Elite
2:15pm - Jean Vanier - Thornhill - vs - Metro
4:00pm - Jean Vanier - Markham - vs - REDA Brampton
5:45pm - Jean Vanier - CIA Bounce - vs - SJK
7:30pm - Jean Vanier - 22Ft Academy - vs - Northern Kings
6:15pm - West Hill - Alma Academy - vs - York Avengers
8:00pm - West Hill - Grassroots - vs - Alma Academy 2
8:00pm - Mother Teresa - Team Toronto 16 - vs - Athlete Institute
Saturday, February 16, 2013
Time - Location - Home Team - vs- Visitor Team
8:45am - Woodbridge - CIA Bounce - vs- Markham
9:15am - Francis Libermann - Metro Prep - vs- Alma Academy 2
10:30am - Woodbridge - SJK - vs- REDA Brampton
11:00am - Francis Libermann - York Avengers - vs- Team Toronto
11:30am - Jean Vanier - Athlete Institute - vs- Alma Academy
12:15pm - Woodbridge - 22Ft Academy - vs- GTA Elite
12:45pm - Francis Libermann - Metro Prep - vs- Grassroots
1:15pm - Jean Vanier Northern Kings - vs- REDA Waterloo
2:00pm - Woodbridge - Alma Academy 2 - vs- Thornhill
2:30pm - Francis Libermann - Athlete Institute - vs- York Avengers
3:00pm - Jean Vanier - CIA Bounce - vs- REDA Brampton
3:45pm - Woodbridge - Alma Academy - vs- Team Toronto
4:45pm - Jean Vanier - Thornhill - vs- Grassroots
5:30pm - Woodbridge - Markham - vs- SJK
6:30pm - Jean Vanier - 22Ft Academy - vs- REDA Waterloo
8:15pm - Jean Vanier - Northern Kings - vs- GTA Elite
Sunday, February 17, 2013
Time - Location Home Team vs Visitor Team
8:30am - Richmond Hill GM2 1st Place P4 vs 2nd Place P1
10:15am - Richmond Hill GM1 1st Place P1 vs 2nd Place P4
10:15am - Langstaff GM4 1st Place P2 vs 2nd Place P3
10:15am - Francis Libermann GM3 1st Place P3 vs 2nd Place P2
3:00pm - Langstaff GM1 Winner vs GM2 Winner
3:00pm - Francis Libermann GM3 Winner vs GM4 Winner
8:00pm - Francis Libermann Championship vs Championship
Teams and players to watch....
22Ft. Academy (Kentucky, USA): MiKyle McIntosh, Peter Rusic, Niels Bunschoten
Alma (Montreal, QUE): Nicky Desillen, Chris Boucher, Jay Fequiere
Thornhill (Thornhill, ON): Kassius Robertson, Marko Pirovic, Troy Reid-Knight, Kadeem Smithen
Markham (Markham, ON): Trae Bell-Haynes, Andrew Grant, Jamal Thomas, Reshaune Brown
Northern Kings (Toronto, ON): James Sylvester, Sammy Ayisi, Michael Peterkin
REDA Waterloo (Waterloo, ON): Kevin Burcy, Abendego Lufile, Connor Gilmore
SJK (Waterloo, ON): Adam Voll, Javon Masters
Grassroots (Toronto, ON): Dadrian Allen, Reece Brooks, Chevy Brown
Athlete Institute (Orangeville, ON): Gentry Thomas, Raheem Williams, Corey Kenning, Marcus Jones
Metro Prep (Toronto, ON): Shemar Anglin
CIA Bounce (Brampton, ON): Coming soon...
Team Toronto U16 - Triple Balance (Toronto, ON): Michael Provenzano, Russell Baker, Nick Morris, Ian Smart, Dwan Williams
GTA Elite (Woodbridge, ON): Karandeep Malhi, Andrew Animansah, Tefari Bailey
York Avengers (Markham, ON): Markus Hasse-Kollarits, Nabil Ibramin, Jonathan Munyakazi
REDA Brampton (Brampton, ON): Coming soon...