Day 1 - Pool Play Games
Day 2:
Tournament Championship (Tournament Seed #1-4, first place in your pool)
Consolation Championship (Tournament Seed #5, 6, 1st place in your pool + 2 Wild Cards – 2 BEST 2nd place Pool Teams)
Friendship Games (Pool 3rd place finishers + 4 second place finishers)
To determine seed #1-6 as well as the two Wild Cards the tournament committee will look at Pool Games (team record, points for/against, point differential).
Pool A
Jean Vanier (TDCAA) 82 (Ayisi 24) - Jaguars 76 (Vicari 24) OT
Jaguars defated Huntsville by default
Jean Vanier (TDCAA) defeated Huntsville by default
Pool B
Kipling 68 (Rose 13) - JC Richardson 51 (Burton 29)
Brampton Centennial 80 (Brooks 23) - JC Richardson 47 (McGarrity 12)
Brampton Centennial 95 (Brooks 27) - Kipling 56 (Ali 24)
Pool C
Pope John Paul II 88 (Masoe 12) - Barrie Central 33 (Morrison 21)
Pope John Paul II defeated LaSalle by default
Barrie Central defeated LaSalle by default
Pool D
St. Theresa Lisieux 44 (Niknejad 16) - Emery 35 (Nurrain-Mullings 11)
Dunbarton 72 (Reason 16) - Emery 45 (Nurrain-Mullings 16)
Dunbarton 82 - St. Theresa Lisieux 51 (Niknejad 18)
Pool E
West Hill 73 (Shalland-Rhodes 27) - St. Roberts 53 (Rahbar 26)
West Hill 75 (King 27) - Sir John A. MacDonald 64 (Timothy 28)
St. Roberts 79 (Rahbar 36) - Sir John A. MacDonald 71 (Skylar 30)
Pool F
St. Joan of Arc 67 (Campbell 19) - Martingrove 41 (Anderson 15)
Martingrove 76 (Eisenberg 19) - St. Christophers 41 (Ellenon 26)
St. Joan of Arc 98 (Dixon-Keating 17) - St. Christophers 49 (Elsley 12)
***Unfortunately, due to weather conditions in Sudbury & Huntsville areas; LaSalle & Huntsville cound not attend the Double Blue Tip-Off.
Championship Saturday Saturday, Nov. 27th, 2010
3rd Place in Pool:
J.Clarke Richardson vs. Emery
Sir John A MacDonald vs. St.Christophers
2nd Place in Pool:
St. Theresa Lisieux 65 (Sina Niknejad 30) - St. Roberts 62 (Parham Rahbar 31)
Kipling 66 (Abdul Said 27) - Barrie Central 58 (M. Morrisson 39)
3:00pm - 3rd Place Pool A vs. 3rd Place Pool C CANCELLED
Consolation Semi-finals:
Brampton Centennial 78 (Edwards 17) - Jean Vanier Jaguars 48 (Vicari 12)
Martingrove 46 (David Anderson 15) - Jean Vanier (TDCAA) 36
Championship Semi-finals:
Pope John Paul II 77 (Jackson 25) - St. Joan of Arc 39 (Gairey 11)
Dunbarton 65 (Thomas 24) - West Hill 42 (King 12)
Consolation Championship: Martingrove 86 (David Anderson 27) - Brampton Centennial 80 (Brooks & Justice Ofori 25)
Championship Bronze: St. Joan of Arc 70 (Jordan Dixon-Keating 25) vs. West Hill 67 ( Tyronn King 27)
Championship Final: Pope JP II 72 (Alleyne 21) vs. Dunbarton 47 (Thomas 14)
Tournament MVP: Kemar Alleyne (Pope JP II)
1st Team All Tournament All-Star:
Kemar Alleyne (Pope JP II)
Tevoun Jackson (Pope JP II)
Kanneil Brown (Dunbarton)
Spencer Thomas (Dunbarton)
Jordan Dixon-Keating (Joan of Arc)
2nd Team All Tournament All-Star:
Tyronn King (West Hill)
Nicholas Campbell (Brampton Centennial)
Mackenzie Vicari (Vanier Jaguars)
David Anderson (Martingrove)
Simon Girmay (Jean Vanier-TDCAA)
Tournament Teams include:
Jean Vanier CHS (Richmond Hill,ON) - host school
Huntsville HS
J. Clarke Richardson
Brampton Centennial
Kipling C.I
Pope John Paul II
LaSalle S.S (Sudbury)
Barrie Central
Jean Vanier (TDCAA)
St. Theresa Lisieux (York Region) - co-host school
Emery C.I
Dunbarton H.S
Sir John A. MacDonald (Hamilton)
West Hill
St. Roberts (York Region)
Martingrove
St. Christophers (Sarnia)
St. Joan of Arc (York Region)
Last edited by HooptownGTA on Thu Dec 02, 2010 6:57 am; edited 32 times in total (Reason for editing : update -draw)